U organizaciji Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama (25.11.) aktivno smo sudjelovali na konferenciji „Zaustavimo nasilje nad ženama i nasilje u obitelji – za nasilje nema opravdanja“, koja je dio šire medijske i državne kampanje u borbi protiv obiteljskog nasilja.
Uvodnu riječ održao je ministar Marin Piletić, a sudjelovale su između ostalih, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić (izlaganje – Pojavnost novih oblika nasilja nad ženama i nasilja u obitelji) i pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter (izlaganje – Nasilje nad starijim osobama) te Anita Lauri Korajlija, profesorica psihologije FFZG-a (izlaganje – Prisilna kontrola kao neprepoznat oblik nasilja nad ženama i nasilja u obitelji). Konferenciji su nazočili saborska zastupnica Martina Vlašić Iljkić, županica Požeško-slavonske županije Antonija Jozić te gradonačelnik grada Požege Željko Glavić.
Ministar je istaknuo kako Vlada Republike Hrvatske ozbiljno shvaća zadaću zaštite žrtava i prevencije nasilja nad ženama – otvoreno je šest novih skloništa u šest županija (među kojima je dakako i sklonište Požeško-slavonske županije) koje ih nisu imale, pokrenut je Nacionalni pozivni centar koji radi 0/24 tijekom cijele godine, financira se rad organizacija civilnog društva koje pružaju podršku žrtvama te se educiraju stručni djelatnici centara za socijalnu skrb i državni službenici.
Također, održan je i panel „ Život u zatvoru bez rešetaka“ na kojem su sudjelovali Miren Špek izvršni direktor Udruge za podršku žrtvama i svjedocima, Marija Barilić, ravnateljica Uprave za obitelj i socijalnu politiku, Gabrijel Barunović, psiholog – stručni savjetnik Skloništa za žene i žrtve nasilja u Požeško-slavonskoj županiji te Anita Lauri Korajlija.
Generalni konsenzus je nužnost potrebe da se na svim razinama promiče ravnopravnost spolova i prevenciju svih oblika nasilja, prema svim korisničkim skupinama. Posebno je važno znati prepoznati nove oblike rodno uvjetovanog nasilja te raditi na prevenciji. Istaknuta je važnost daljnjeg osvješćivanja javnosti.